Mediacja biznesowa staje się coraz skuteczniejszą strategią rozwiązywania sporów biznesowych. W oczach przedsiębiorców, właścicieli firm i organizacji staje się również coraz częściej wybieranym sposobem rozwiązywania konfliktów gospodarczych. GITNUX MARKETDATA REPORT 2024 przedstawia interesujące statystyki dotyczące mediacji biznesowej, które napawają niezwykłym optymizmem jeśli chodzi o rozwój i upowszechnianie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w biznesie.
Według Raportu 75 % pracodawców podjęło działania mające na celu wdrożenie mediacji w miejscu pracy. 90% światowych firm z listy Fortune 500 korzysta z usług alternatywnego rozstrzygania sporów (ADR), w tym z mediacji.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż mediacja rozstrzyga sprawy średnio w ciągu 45 dni, w porównaniu do minimum 18 miesięcy w przypadku spraw spornych, które są rozstrzygane przez sąd. Mediacje pracownicze rozstrzygają 94% spraw w ciągu 10 dni, przynosząc wskaźnik zadowolenia na poziomie 80–90%, znacznie przewyższający wskaźnik zadowolenia w postępowaniu sądowym wynoszący około 50%. 80% małych firm stwierdziło, że mediacja jest skuteczną metoda rozstrzygania sporów, podczas gdy 77% respondentów i 84% prawników uznało kluczową rolę odpowiednio komunikacji i satysfakcji klienta w procesie rozwiązywania konfliktu.
Biorąc pod uwagę aspekt komunikacyjny statystyka dotycząca znaczenia komunikacji świadczy o znaczeniu mediacji w miejscu pracy. Pokazuje, że pracodawcy dostrzegają wartość mediacji i podejmują działania, aby zapewnić jej wdrożenie w swoich biznesach. Jest to pozytywny sygnał, że mediacja staje się coraz szerzej akceptowana i wykorzystywana, co może prowadzić do poprawy komunikacji, współpracy i zwiększenia produktywności w miejscu pracy.
Fakt, że aż 77 % respondentów nie będących prawnikami dostrzega potrzebę skutecznej komunikacji w celu rozwiązywania sporów wskazuje na potrzebę wzmacniania kompetencji komunikacyjnych zarówno wśród przedsiębiorców, wewnątrz organizacji, jak również wśród mediatorów, aby mogli pomóc stronom w osiągnięciu pomyślnego rozwiązania.
Mediacja może pochwalić się skutecznością na poziomie 70–80%, a w latach 2014–2016 odnotowała wzrost o 22%. Zainteresowanie mediacją biznesową stale rośnie. Pokazuje to, że mediacja jest realną opcją rozwiązywania konfliktów i może być skuteczną metodą osiągnięcia porozumienia korzystnego dla obu stron. Ta statystyka jest ważnym komunikatem pokazującym, że mediacja może być znaczącym narzędziem rozwiązywania sporów i należy ją brać pod uwagę przy poszukiwaniu rozwiązania.
Spory sądowe i konflikty nie rozwiązane przez lata pokazują, że oprócz konkretnych rozwiązań, każdej ze stron zależy także na szybkim rozstrzygnięciu i możliwie dynamicznym przejściu do “normalnego” życia po zażegnaniu konfliktu. Wyczerpanie emocjonalne i rosnące koszty przeciągającego się konfliktu stają się powodem poszukiwania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż według Raportu zaufanie do instytucji mediacji rośnie, zwłaszcza w oczach dużych i znaczących graczy. Pokazuje, że zdecydowana większość firm odnoszących największe sukcesy na świecie uznała wartość mediacji i zdecydowała się wykorzystać ją jako sposób rozwiązywania sporów. Stanowi to wyraźną wskazówkę, że mediacja jest skuteczną i niezawodną metodą rozwiązywania konfliktów, a także świadczy o zaufaniu, jakim te firmy darzą ten proces. Jak pokazują fakty, zdecydowana większość firm odnoszących największe sukcesy na świecie uznała wartość mediacji i zdecydowała się wykorzystać ją jako sposób rozwiązywania sporów. Zarówno dla większych, jak i mniejszych firm stanowi to wyraźną wskazówkę, że mediacja jest skuteczną i niezawodną metodą rozwiązywania konfliktów, a także świadczy o zaufaniu, jakim firmy, które toczą spory o duże miliony, darzą ten proces.
W zależności od krajów, w których przeprowadzane było badanie, 65–67% mediacji zakończyło się pełnym lub częściowym porozumieniem (dotyczy lat 2010–2014). Liczba ta świadczy o skuteczności mediacji jako narzędzia rozwiązywania sporów. Pokazuje, że większość spraw rozwiązywanych mediacyjnie kończy się sukcesem – pełnym lub częściowym porozumieniem. To dla biznesu niezwykle ważna informacja: mediacja jest realną opcją rozwiązywania sporów i może stanowić opłacalne i oszczędne czasowo rozwiązanie by osiągnąć porozumienie w sytuacji konfliktowej.
Oprócz tego, że mediacja pomaga wypracować satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na fakt, że według przedsiębiorców i pracodawców – pomaga zminimalizować ryzyko eskalacji konfliktów. Tym samy chroni otoczenie pracy przed destruktywnym i wyniszczającym wpływem nie rozwiązanych konfliktów.
Interesujące statystyki dotyczą również okresu, kiedy dochodzi do mediacji od momentu skierowania sprawy do mediatora. Według Raportu 98% sesji mediacyjnych odbywa się w ciągu ośmiu tygodni od skierowania.
Statystyki dotyczące polskiego sądownictwa mówią, że w roku 2022 do sądów powszechnych wpłynęło o blisko 3,0% spraw więcej niż w roku 2021. Z powodu epidemii Covid-19 i związanymi z tym ograniczeniami w latach 2020-2022 o o 17,4% mniej spraw wpłynęło do sądów, co tym samym mogło przełożyć się na nieznaczny wzrost spraw skierowanych do mediacji.
W roku 2022 w stosunku do roku 2013 liczba spraw skierowanych do mediacji wzrosła niemalże dwu i pół
krotnie z 13 370 do 31 939 spraw. Jak mówi Raport Ministerstwa Sprawiedliwości liczba ugód zawieranych w sprawach cywilnych w roku 2022 roku była czterokrotnie większa niż w roku 2013, ale w stosunku do roku 2021 nastąpił spadek o 7,2%.
Źródło: Postępowanie Mediacyjne w świetle danych statystycznych Sądy Rejonowe i Okręgowe w latach 2006-2022. 14 Edycja.
Warto również zwrócić uwagę na efektywność spotkań informacyjnych. W raporcie wskazano, iż w roku 2022 liczba spraw, w których przeprowadzono spotkanie informacyjne wyniosła 1 607 spraw i wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 21,2% W Raporcie podkreślono, iż wzrosła ponownie liczba spraw sądowych, w których strony skierowano do mediacji po udziale w spotkaniu informacyjnym. W ubiegłym roku zanotowano nieznaczny spadek tej wartości o 3,3%, natomiast w roku 2022 nastąpił jej wyraźny wzrost o 14,5%.
Źródło: Postępowanie Mediacyjne w świetle danych statystycznych Sądy Rejonowe i Okręgowe w latach 2006-2022. 14 Edycja.
Statystyki prowadzone zarówno w Polsce, w Europie, jak i w innych krajach pokazują, że mediacja z każdym rokiem nabiera nowego znaczenia – staje się instytucją budzącą coraz większe zaufanie i niosącą coraz większą wartość. Jednak warto także zwrócić uwagę na ważną zasadę mediacji, jaką jest dobrowolność, gdyż tylko wówczas, gdy każda ze stron dobrowolnie chce uczestniczyć w mediacji, taka procedura ma sens.
Interesujące spostrzeżenia dotyczące mediacji ma Oliver Carroll, współpracownik ds. rozstrzygania sporów Clifford Chance. Uważa on, że niepokojąca jest tendencja, aby mediacja stała się procesem obowiązkowym lub procedurą, która może zostać stronom narzucona (Źródło: https://iccwbo.org/news-publications/guests-blog-speeches/guest-blog-whats-on-the-horizon-for-mediation-in-2023/). Uważa on, że (…) tendencja obowiązująca w jurysdykcjach na całym świecie do zmiany przepisów postępowania cywilnego w celu nakazania lub uczynienia „obowiązkowej” formy mediacji utrzymuje się i prawdopodobnie będzie się nasilać (…).
O ile rosnąca świadomość wartości wynikającej z mediacji i korzyści, jakie rodzi wzrost komunikacji w sytuacji konfliktowej jest aspektem, który budzi dojrzałość biznesową w korzystaniu z alternatywnych metod rozwiązywania sporów, tak tendencja do nakładania obowiązku realizowania mediacji może budzić opór i wpłynąć na zmniejszenie skuteczności postępowań mediacyjnych.
Źródło: Postępowanie Mediacyjne w świetle danych statystycznych Sądy Rejonowe i Okręgowe w latach 2006-2022. 14 Edycja.
W raporcie GITNUX MARKETDATA REPORT 2024 pojawiła się jeszcze jedna ważna dana, na którą warto zwrócić uwagę. Raport głosi, iż 90% sporów pracowniczych nadal nie jest zgłaszanych, ani do mediacji, ani do żadnych innych rozstrzygnięć. Rozwijanie świadomości wpływu, jaki nie rozwiązany konflikt ma na zespół, efektywność grupy i jednostek, jak również na konieczność rozwoju kompetencji z zakresu rozwiązywania konfliktów to kolejny ważne wyzwanie współczesnego zarządzania.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, menedżerem, prowadzisz firmę lub planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, wśród ważnych procedur, które mają istotne znaczenie w procesie zarządzania, warto zadbać o wdrożenie rozwiązań z zakresu ADR. Zapraszam Cię na konsultację, sesję mentorska lub do profesjonalnego wdrożenia procedur z zakresu zarządzania konfliktami w biznesie z moim udziałem. Zapraszam do kontaktu oraz do skorzystania z sesji, podczas których przygotuję Cię do świadomego, mądrego i efektywnego zarządzania konfliktami w biznesie.
Źródła:
file:///C:/Users/patry/Downloads/dsf-ii.0330.34.2023-postepowanie-mediacyjne-w-sr-i-so-w-latach-2006-2022-lipiec-2023.pdf
https://iccwbo.org/news-publications/guests-blog-speeches/guest-blog-whats-on-the-horizon-for-mediation-in-2023/
https://gitnux.org/mediation-statistics/
https://www.clydeco.com/en/insights/2023/12/mediation-why-are-we-talking-about-it-now