Mediacja w biznesie staje się coraz popularniejszą formą rozwiązywania konfliktów biznesowych i rozstrzygania sporów wśród przedsiębiorców. Istnieje wiele powodów, dla których poznanie i wdrożenie standardów mediacyjnych stanowi ważne i korzystne rozwiązanie dla małych firm i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy sięgają po rozwiązanie mediacji biznesowej jest znaczące obniżenie kosztów rozwiązania sporu oraz skrócenie czasu rozstrzygnięcia konfliktu. Niemniej korzyści, dla których jako przedsiębiorca powinieneś poznać wartość mediacji jest znacznie więcej.
Mediacja to coś więcej, niż rozmowa
Mediacja biznesowa jest formą rozstrzygania konfliktów i sporów, w którym neutralna osoba w postaci mediatora prowadzi dwie lub więcej stron sporu przez konflikt. Mediacja jest procesem dobrowolnym, którego celem jest zapewnienie wysłuchania potrzeb, obaw i punktów widzenia wszystkich stron, co umożliwia im wygenerowanie własnego rozwiązania w drodze produktywnego dialogu.
Dojrzałe podejście w biznesie wymaga przygotowania się na konflikty
Dobrowolność oznacza, iż każda ze stron musi zgodzić się na udział w tym półformalnym procesie. Stąd warto jeszcze przed zawarciem umów współpracy, kontraktu lub innej formy zależności, omówić z drugą stroną rozwiązanie mediacji, jako najbardziej pożądane. Dzięki rozmowie o preferowanych sposobach rozwiązywania konfliktów dowiesz się, czy Twój partner biznesowy bierze pod uwagę polubowne metody rozwiązywania sporów i jak zapatruje się na ewentualny proces mediacji w sytuacji konfliktu. Co ważne -dojrzały przedsiębiorca, partner biznesowy czy współpracownik rozumie, iż konflikt jest zjawiskiem nieuniknionym w biznesie. Tymczasem, ostrożność powinna wzbudzić w Tobie sugestia, jakoby druga strona zapewniała Cię, iż nie ma potrzeby rozmawiać o tym, jak będziecie rozwiązywać konflikty, ponieważ tak owe nigdy nie mają miejsca we współpracy z nim. Konflikt jest nieodzownym elementem każdej relacji. Rzetelny przedsiębiorca, zawsze weźmie pod uwagę przygotowanie się do konfliktu i nie zlekceważy potrzeby ustalenia mądrych strategii jego rozwiązania w przyszłości.
Niezwykła moc poufności procesu mediacyjnego
Jedną z niezwykłych zalet mediacji dla każdego przedsiębiorcy jest poufność procesu. Mediacja jest w pełni poufnym procesem, w którym każda ze stron zobowiązuje się do zachowania tajemnicy mediacji. W przeciwieństwie do procesów sądowych, które często są jawne, przyciągają osoby postronne, media i sprzyjają szerzeniu się spekulacji, plotek i nagłaśniania konfliktu, proces mediacyjny może odbyć się w tajemnicy, a ustalenia wynikłe z procesu mediacyjnego mogą zostać utajnione za zgodną wolą obu stron. Dzięki temu delikatne, wymagające poufności sprawy mogą zostać rozstrzygnięte bez rozgłosu, a reputacja i dobre imię firmy nie musi na tym ucierpieć. Podczas mediacji każda ze stron może opowiedzieć o osobistych odczuciach, potrzebach i doświadczeniach, które nie zawsze znajdują przestrzeń na sali sądowej.
W mediacji masz wpływ na sposób rozstrzygnięcia konfliktu
Mediacja to proces, podczas którego każda ze stron ma wpływ zarówno na przebieg, jak i na wynik rozstrzygnięcia. W przeciwieństwie do procesów sądowych, w których to na podstawie zgromadzonych dowodów o wyniku rozstrzyga Sąd, w mediacji za rezultat odpowiada każda z zaangażowanych stron. Proces mediacyjny nie jest procesem dowodowym, a mediator nie koncentruje się na poszukiwaniu winnych zaistniałej sytuacji. Całe przedsięwzięcie jest skupione na poszukiwaniu rozwiązania i zrozumieniu przyczyn konfliktu, aby móc uzdrowić relację lub ewentualnie zakończyć współpracę bez niepotrzebnych napięć lub czynienia sobie dalszych szkód. Podczas mediacji istnieje możliwość naprawienia powstałej szkody, wyrażenia przeprosin, ustalenia warunków zadośćuczynienia lub ustalenia takiej formy rozwiązania, która jest możliwa do zrealizowania, a nie stanowi jedynie pozornego rozstrzygnięcia.
Jeden błąd może kosztować wiele współczesnego przedsiębiorcę
W dzisiejszych niepewnych czasach dla przedsiębiorców jest niezwykle ważne wyposażyć się w narzędzia i rozwiązania, służące szybkim, mało kosztownym i nie wpływającym na dobre imię przedsiębiorcy rozwiązań. Przedsiębiorca za prowadzony biznes odpowiada swoim imieniem i nazwiskiem. Pomyłka, błąd, trudności związane z realizacją zlecenia, nawet niezależne od przedsiębiorcy mogą wywołać konflikt, który w erze cyfryzacji może w kilka minut rozprzestrzenić się w całym Internecie. Nawet, jeśli przedstawione opinie, plotki czy hejt nie są uzasadnione, trudno jest usunąć z wirtualnego świata śladów niekorzystnych dla prowadzenia biznesu treści. Tymczasem wdrażając instytucję mediacji możesz jako przedsiębiorca zastosować szybkie, nisko kosztowe i poufne postępowanie, które naprawdę rozwiąże powstały problem i pozwoli Ci zachować dobre imię.
Przygotuj się na to, co nieuniknione
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zastosowania mediacji w Twoim biznesie – zapraszam Cię serdecznie do skorzystania z bezpłatnej konsultacji ze mną – mediatorką biznesową – podczas której dowiesz się jakie możliwości zastosowania mediacji posiadasz obecnie w Twojej firmie.
Już teraz zapraszam Cię także do rozwijania kompetencji prowadzenia rozmowy w konflikcie, zarówno z klientami, pracownikami, współpracownikami, partnerami biznesowymi, klientami lub wspólnikami. Nie czekaj, aż konflikt zniszczy dobre imię Twojej firmy-przygotuj się na konflikt, który jest nieodzownym elementem każdych relacji międzyludzkich. Możesz skorzystać ze szkoleń, kursów online, programów mentorskich lub konsultacji, które pozwolą Ci profesjonalnie zareagować w sytuacji konfliktu. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie jest obecnie najlepsze dla Ciebie-skorzystaj z niezobowiązującej bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się jak możliwie najlepiej przygotować się do sytuacji kryzysowych w swoim biznesie.
Jeśli chcesz sprawdzić, jakiego rodzaju rozwiązania w zakresie polubownego rozstrzygania sporów zastosowałeś już w swoim biznesie – pobierz bezpłatną Checklistę dotyczącą rozwiązań w zakresie ADR w biznesie.
Zapraszam Cię także do pobrania bezpłatnego PDF “Klauzula mediacyjna w umowach biznesowych”, w którym znajdziesz gotowe przykłady Klauzul, jakie już teraz możesz zastosować w swoim biznesie. Takie klauzule w sytuacji konfliktu pozwalają na zastosowanie w pierwszym kroku mediacji, zamiast kierowania sprawy do Sądu. Pobierz PDF tutaj.
Patrycja Dorsz vel Drożdż – mediator
Zdjęcie tytułowe: Obraz autorstwa pressfoto na Freepik